Gramatica poate fi TARE!

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

...................................


    Scrierea corecta a substantivelor

    Craquelins Parfumés
    Craquelins Parfumés
    Admin


    Mesaje : 6
    Data de înscriere : 17/04/2009
    Localizare : Romania/Bucuresti

    Scrierea corecta a substantivelor Empty Scrierea corecta a substantivelor

    Mesaj  Craquelins Parfumés Mier Aug 05, 2009 9:12 am

    1.Scrierea consoanei "m" înainte de "b" si "p"

    Întâlnim destul de des aceasta greseala atât în scris cât si în vorbire.Voi posta niste exemple de cuvinte sperând ca voi lamuri problema.

    -porumb , amprenta , compunere , bomboane , lampa , plimbare , timbru , limba , câmpie , compot , complicat , pompier , împarat , umbra , Dâmbovita , zâmbet s.a.m.d.

    Exista totusi un cuvânt care se abate de la regula : Istanbul



    2.Am observat ca se creeaza multe confuzii în cadrul unor anumite grupari de sunete.

    Exemplu: "ia" si "ea" ; "oa" , "ua" sau "ua" ; "ie"


    a.Sa începem cu începutul.

    În cazul sunetelor : ia / ea întâlnim greseli de genul :

    Ia merge cu scoala la teatru. Aici grupul fiind folosit pe post de pronume.Corect este :
    Ea merge cu scoala la teatru.


    Putin mai rara.. dar totusi întâlnita este greseala :



    E-am luat un buchet de flori Ioanei.
    Corect: I-am luat un buchet de flori Ioanei.



    b.Asa zisele erori gramaticale se întâlnesc si în cuvintele ce contin unul dintre grupurile de sunete "oa" , "ua" sau "ua". În general , iarna auzim fara sa vrem adolescenti [si nu numai] rostind frecvent substantivul "patinoar" . Din pacate , multi gresesc acest cuvânt. Cum?! Pai sa vedem :

    Care este varianta corecta?

    Varianta 1. Am fost sâmbata la patinuar.
    Varianta 2. Miercuri vom pleca la patinuoar.
    Varianta 3. Alexia a fost uimita când a vazut patinoarul plin.




    Ei bine.. daca ai raspuns 1 sau 2 , ai gresit ! Asadar , varianta corecta este PATINOAR. Atât pentru scriere cât si pronuntie.

    Alte cuvinte : oala , mioara , surioara , caprioara , vioara , oua , piua , roua


    c.Sa nu uitam de "ie" !

    De câte ori nu am auzit, vazut poate chiar si rostit eronat substantivele " poezie , poet "?! Sa rezolvam aceasta confuzie si sa scapam de greselile frecvente.

    Aceste cuvinte se scriu corect : poezie si poet.
    Grupul de sunete "ie" se foloseste în alte combinatii:

    boier , paie , odaie , lamâie , ied , viespe , iedera , caiet , miere , bordeie , gunoaie , iertare , pâraie , foaie , oaie , mierla ,vietuitoare , straie etc.



    Am observat ca aceasta grupare este folosita deseori ca verb. Deranjeaza dar asta este realitatea.Sa evitam aceste greseli!

    Gresit: Ie frumos afara.
    Corect: E frumos afara.

    Gresit: Cristi ieste colegul meu.
    Corect: Cristi este colegul meu.

      Data/ora curentă este: Lun Mai 13, 2024 12:46 am